Jak bezpečně přestěhovat sklo


Pamatujete se na legendární film „Kulový blesk“ z roku 1978? Rudolf Hrušínský v něm maskoval přemístění spícího Mistra Bílka zastlaného ve starožitném divanu tím, že panu Svěrákovi oznámil tuto větu: „Stěhoval jste někdy křišťálovej lustr?“ Jak se vlastně takové křišťálové lustry a jiné předměty ze skla stěhují, a jak je nutné je zabezpečit před poškozením?

Lustry, lampičky a další svítidla – doporučujeme vám veškeré skleněné a další křehké části svítidel demontovat a stěhovat je zvlášť. Nejlépe v kartonové krabici vystlané bublinkovou fólií. Nezapomeňte krabici označit symbolem „Křehké“, aby se na ni nic jiného nepokládalo.

mladý pár se stěhuje

Akvária – malé akvárium snadno převezete na zadním sedadle vašeho auta nebo v zavazadlovém prostoru. Akvárium stačí před jízdou vystlat molitanem nebo nějakým vhodným textilem. Dejte pouze pozor, aby textil neobsahoval kovové části, například zipy a knoflíky. Velká akvária nad 80 litrů raději svěřte stěhovákům, ti mají na tyto předměty speciální postupy a pomůcky. Navíc jsou pojištění, takže vám případnou vzniklou škodu nahradí.

předměty ze skla

Prosklené vitríny – z vitrín musí veškeré sklo zmizet. Balte jednotlivé tabule tak, že je přiložíte na sebe a mezi ně vložíte opět textil, nejlépe ručníky nebo čisté prostěradlo. Tabule skla se musí ve stěhovacím autě převážet hranou kolmo k zemi, nikoli naplocho!

Zrcadla – s těmi je to podobné, jako se stěhováním v Praze Odnes to skel z vitrín. Žádné zrcadlo by nemělo ležet vodorovně, sklo musí být vždy postavené na tenkou hranu a pokud možno v autě umístěné po směru jízdy, nikoli napříč.

Sklenice a porcelán – veškeré drobné skleněné předměty musíte velmi pečlivě zabalit. Ideálním balicím materiálem je opět bublinková fólie. Nespoléhejte se na balicí či toaletní papír, fólie s bublinkami je mnohem lepší a ve více vrstvách na každém skleněném předmětu jej zabezpečí před poškozením naprosto spolehlivě.