Na dovolenou stopem? Pokud jste dobrodružné povahy, můžete se dostat daleko!

Cestovat se dá různě, a pokud máte i duši dobrodruha, můžete vyrazit třeba stopem. Jakými pravidly se ale řídit, když vyrazíte na cesty a stopujete? 

Na dovolenou stopem? Pokud jste dobrodružné povahy, můžete se dostat daleko! 

Zatímco dříve jsme mohli vídat na silnicích stopaře často a nebylo jich rozhodně málo, v dnešní době tímto způsobem cestuje už jen opravdová hrstka lidí. Opravdových dobrodruhů, kteří se nebojí a chtějí na cestách zažít adrenalin a také chtějí něco ušetřit. Není to ale jen o tom, ušetřit něco za cestu, jde o to cestovat zajímavým způsobem na ještě zajímavější místa. I když je někdy strach na místě, scénářů jako z hororu se bát úplně nemusíte. Jak se dá cestovat stopem a kam si stoupnout, aby vás někdo vzal sebou? 

stopující dívka

Dnes jde spíše o výjimky 

Postávat mladé lidi na krajích silnic s cedulkami a zvednutým palcem jsme dříve mohli vidět rozhodně častěji, než je tomu dnes. Ale i přesto se najdou stále takoví dobrodruzi a bývají to především mladí lidé. Lidé, kteří si sbalí věci do jednoho zavazadla, nejčastěji do batohu a vyrazí si užívat a poznávat nové kraje. Možná to zní neuvěřitelně ale na stopa se člověk může dostat poměrně daleko, k moři, do hor, do velkoměst. Vlastně kamkoliv. Každý kousek cesty se dá ujet s někým jiným, je to zábava i adrenalin ale také je nutné dbát na některá pravidla. 

Kde auto stopnout? 

Nejlepší je hledat náhodné a hodné řidiče, kteří vás sebou vezmou, někde na benzinových pumpách. Ideální jsou dálnice a hodně frekventované silnice, kudy projede více aut, protože je jasné, že stopaře si dneska troufne vzít do auta už jen málokdo. Ale určitě můžete mít štěstí. Pokud řidič vidí, že máte zavazadlo, je jasné, že někam cestujete a je to pak jednodušší. Ale na pozoru se samozřejmě musí mít i samotní stopaři, nejen řidiči. 

stopař u silnice

je dobré mít vždy v ruce mobil se zapnutou navigací, snadno si ověříte, zda jedete právě tam, kam byste měli. Řidiči je třeba říci, kam míříte, i když vás třeba nevezme až na místo, kam jet chcete, může vás vzít alespoň o kousek blíž k vašemu cíli. A co řidiče přesvědčí? Určitě úsměv a vlídné chování, je jedno, zda cestujete o samotě nebo v páru. S kamarádem, kamarádkou nebo partnerem. Větší skupinky ale mají povětšinou smůlu. 

Zkusíte své štěstí také? Určitě je to velký zážitek. 

Mapy v mobilu? Ano!

Na rozdíl od GPS v automobilu, máte díky aplikaci v mobilu mapy lokality, ve které se chcete pohybovat. Samozřejmě pokud jste se této záležitosti věnovali v přípravě na výlet a stáhli jste si balík map oblastí, ve kterých budete působit.

V této souvislosti si dejte pozor, abyste si stáhli mapy i sousedních oblastí. Mapa vám má pomoci především ve svízelných okolnostech. Pokud vás při turistice, třeba při přechodu hraničního hřebene, zastihne špatné počasí, budete možná muset sestoupit do oblastí, které pokrývá jiný balík map. Pokud jej nemáte stažený, jste v problému.

Do mobilu mapy!

K čemu tedy vlastně mapy v mobilu jsou a jak je využívat? Slouží k orientaci v terénu, jako každá jiná klasická mapa. Na rozdíl od papírových map, ale poskytne přesnou lokalizaci místa, ve kterém se zrovna nacházíte. Obvykle se jedná o modrou tečku. Pokud mapy otevřete, chvilku počkejte, až vás zaměří všechny tři družice, které váš mobil k lokalizaci používá. K urychlení a k upřesnění lokalizace se snažte nemít nad sebou žádnou překážku. Tou může být i hustý les, ale hlavně mám na mysli skalnatý masiv s kolmou stěnou, nebo převis.

Pokud si nejste jisti, kterým směrem se ubíráte, lokalizujte si svou pozici. Až se vaše tečka na mapě ustálí, popojděte deset, dvacet metrů plánovaným směrem. Hned poznáte, kterým směrem se pohybujete. Toto, je velice užitečná zkouška.

Vyzkoušejte si funkce předem

Hodí se vám hlavně v případě, že se pohybujete mimo značené trasy, nebo v situaci, kdy z nějakého důvodu si potřebujete zkrátit cestu neznačenou lesní stezkou. Tady vždy existuje možnost, že nezvolíte správnou odbočku. Zmýlit se, zvláště v případě, kdy jste unaveni, zkazí se počasí, začne v lese velice silně řádit vítr, může být velice nepříjemné, někdy i osudné. Naučte se používat a využívat všechny funkce map v mobilu, dřív, než se vydáte na nějakou vážnou túru. Ne nadarmo se říká, že ten kdo je připraven, není překvapen.