Naše děti

Všichni víme, že děti jsou naše budoucnost. Ale všichni taky víme, že každé dítě by mělo mít takové vychování a vzdělání, jaké si zaslouží. Bohužel v poslední době se mi opravdu hodně zdá, že děti jsou v poslední době takové zlé a agresivní. Vždyť jsi jenom zkusíte pustit televizi a ihned tam slyšíte, jaké dítě kdy a koho například zavraždilo anebo poškodilo. Myslím si, že to opravdu smutné. Dříve takové věci vůbec nebyli. Já jsem si řekla, že svého syna chci vychovávat opravdu ve vší slušnosti a taky počestnosti. Vůbec nechci, aby se jsem syn chytil nějaké špatné party, aby potom zůstal takový zlý a potom aby byl taky nevyzpytatelný.

Někdy mají děti svou hlavu.

Opravdu nemám ráda takové rodiče, kteří na své děti kašlou a které je nechávají dělat úplně co si děti zamanou. Tohle se mi vůbec nelíbí a vůbec to není taková výchova, jako by malé děti měly mít. Já jsem potom byla velice překvapená, když mi moje kamarádka například koupila knihu, jak vychovávat vlastní dítě. Myslela jsem si, že by mě to mělo urazit, ale na druhou stranu jsem zase byla ráda, že i moje kamarádka se zajímá o to, jak by děti měly být vychované. Podle mého názoru by to mělo být tak, aby děti byly hlavně slušné a aby znaly hodnotu lidského života a taky aby věděly, že například krádeže anebo různé nečistoty nejsou vůbec žádané.

Děti chtějí být milované.

A myslím si, že každé dítě by mělo vědět, jak se, kde má a jak chovat. Že dospělým se vyká a že dětem se týká. Taky kolikrát slýchávám, že děti jsou velice drzé a tohle bych já opravdu nesnesla. Vždycky jsem chtěla, aby moje dítě bylo slušné a aby mělo dobré vychování, což se mi zatím daří. Opravdu bych si přála, aby všichni rodiče na celé planetě se snažili o to, aby jejich potomci byli zdraví a taky hodné a věděli, jak se ve společnosti chovat. Někdy je to opravdu velice složité a kolikrát jsme taky dost překvapená, když některé děti ani neví, co je to slušné vychování.

Změna života po narození dítěte

Většina nastávajících matek se úpěnlivě připravuje na porod a nepřemýšlí nad tím, co bude po něm. Je důležité připravit se nejen na samotné zrození potomka, ale hlavně na to, co bude potom, jak se o malé postarat, zaměřit se na správnou výchovu. V tomto ohledu hodně rodičů chybuje, protože si sami nedokáží představit, co přijde, až se jim malé narodí.
 spící novorozenec
Především už téměř nikdy nebudete sama. S tím je nutné počítat, několik let budete mít dítě skoro pořád při sobě. Také se musíte smířït s tím, že vaše dítě bude na prvním místě. Pokud na tom nejste finančně zrovna dobře, je nutné počítat s velkými výdaji. Že jste viděla krásnou kabelku ve slevě, ale vaše dítě potřebuje plenky a vyrostlo z oblečení? Bohužel, dítě má přednost.
 
Samozřejmě že pozitiva většinou převažují nad negativy. Přeci jen narození potomka je takový malý zázrak. Na svět přijde vaše mladší já, které bude mít všechnu vaši pozornost a lásku. V současné době díky rychle se rozvíjejícímu prostředí a díky tomu, že se spousta žen velmi zaměřuje na svou kariéru, si pořizují děti až po třicítce. Není na tom nic špatného, snad jen je nutné počítat s tím, že samotné otěhotnění už nemusí být tak snadné jako ve dvaceti.
 
Po narození dítěte vnímá tuto změnu každý jedinec jinak. Pro někoho je to zásadní změna, kdy se musí vzdát spousty věcí a zážitků ve svém životě. Někdo jiný dělá po narození potomka vše, co měl rád předtím. V dnešní době není nic divného, když rodiče berou své děti na hudební festivaly, na různé gastronomické akce apod. Spousta těchto akcí je dokonce přizpůsobena pro malé děti, kdy jsou součástí programu dětské hry, dětské koutky, skákací hrady apod.
 rodina s malým dítětem
Vše tedy záleží čistě na tom, jak si to zařídíte. Je nutné si vše do detailu promyslet a počítat s tím, že se hodně změní. O tom, jak velká a zásadní tato změna bude, si však rozhodujete pouze sami.

Naučte děti hospodařit s penězi

Vést děti k finanční gramotnosti bychom měli už od malička. V dnešní době se na to klade důraz a je důležité, aby do budoucna uměly s penězi vhodně zacházet. Zkušenost je samozřejmě nepřenositelná a nejlepší je, když si dítě co nejdříve zkusí vlastní peníze vydělat a vidí, co si za ně může koupit.
Co můžete zkusit už s malým batoletem? Už od malička mu vysvětlujte, proč táta chodí do práce, co vše se musí platit za peníze. Možná to ještě tolik nedokáže pochopit, ale brzy bude vědět, že nic není zadarmo. Děti berte na nákupy, aby viděli, že za jídlo a další věci se platí.
peníze babičky
Pravděpodobně už tady se bude setkávat s tím, že na vše, co bude chtít, nebudete mít peníze a bude se to muset naučit respektovat. Seznamte je s bankomatem, ale vysvětlujte, že ten stroj nevyrábí penízky „jen tak“ sám od sebe.
S batoletem je nejlepší učit se hrou. Můžete si doma hrát na obchod, děti to milují. Připravte si zboží a peníze nebo jejich nějaký ekvivalent. Pokud už dítě umí základní počty do desíti, můžete ho nechat vybírat s omezeným rozpočtem.

Nechte dítě hospodařit s kapesným

Když dítě začne chodit do školy, dávejte mu kapesné. Počítejte s tím, že za začátku s tím asi nebude umět vhodně hospodařit. Ideální interval je dát mu nízkou částku jednou týdně, nikoliv jednou měsíčně. Raději nespoléhejte na to, že si na prvním stupni koupí za peníze svačinu nebo lístek na autobus. Nechte mu spíš drobné na nějaké dobroty a vším potřebným ho vybavte.
prase na peníze
Větší dítě by již mělo spolu s penězi dostat i víc zodpovědnosti. Dejte mu peníze s tím, že musí myslet i na nějakou povinnost, kterou si musí zaplatit. Nechte ho brzy vydělat peníze, ať vidí, že to není lehké. Ať si na něco šetří i samo, nekupujte úplně vše, co chce. Když ho necháte nějaké peníze vydělat nebo si musí našetřit z kapesného, naučí se peněz a věcí víc vážit. Dítě, které z toho už má rozum, můžete seznámit s rodinným rozpočtem. Ukažte mu, jaké jsou příjmy, jaké jsou výdaje, co všechno platíte, kolik vám zbývá. Vysvětlete, že je důležité si peníze i spořit, zároveň vysvětlete problematiku půjček a jak se člověk může snadno zadlužit.
Veďte svoje dítě k finanční gramotnosti a nemusíte se jednou bát, že bude dělat neuvážená finanční rozhodnutí.

Jak dětem usnadnit život bez maminky

Být maminkou je krásné, ale také náročné. Zvláště, když víte, že budete svou ratolest opustit. Jasně že ne na věky, jen na dobu, co budete v práci. Vaše dítko tak bude muset ten čas přečkat ve školce, což ho nemine, neboť je uzákoněn povinný předškolní rok . Některé děti nástup do školky zvládají dobře, jiným to trvá o něco déle. Jak vašemu dítku nejlépe nástup do školičky usnadnit, aby tu velkou změnu zvládlo dobře?
dívka a kniha
Dítě nebo práce?

Pro dítě je vždy nejlepší, když do tří let svého věku vyrůstá s maminkou, ve svém rodinném a sobě tak dobře známém prostředí. Když pak matka musí nastoupit do práce, jde vždy o dost zásadní krok v životě dítěte, které je najednou donuceno opustit domov a jít do neznáma. Některé děti jsou zvyklé na kolektiv dětí třeba z dětského hřiště. Některé se ale špatně přizpůsobují kolektivu a tak je pro ně nástup do školky přímo utrpením.
Citlivost především
To, že vaše dítě do školky nechce, neznamená, že na ní není zralé. Přesto byste měli dítko do školky vodit citlivě a nenásilně. Mnohdy mu pobyt ve školce zpříjemní třeba oblíbená hračka. Ta vždy stačí jen jedna, třeba taková, se kterou i doma rádo usíná. Bude se mu tam mnohem méně stýskat.
Adaptační doba
Nástup do práce má maminka jistě promyšlený předem. Pak je dobré třeba dva měsíce dopředu dítko začít školce přivykat. Tato adaptační doba, kdy si dítě zvyká být ve školce třeba jen pár hodin, prospěje všem. A navíc tak předejdete nepříjemnostem s odkládáním nástupu. Dítě totiž bude mít dost času na to, aby si zvyklo na nové prostředí i na nové kamarády.
nuda a samota
Srdcervoucí pláč

Srdcervoucí pláč a dítko držící se maminky jako klíště… Rve vám to srdíčko? Věřte, že to přejde ihned, jakmile své ratolesti zmizíte z dohledu. Dítě se většinou brzy uklidní a začne si hrát s ostatními dětmi.
Usnadněte si cestu
Možná že se vaše dítko cestou do školky courá. Snad proto, že by bylo raději co nejdéle s maminkou. Abyste mu cestu zpestřili, pořiďte mu koloběžku. Uvidíte, jak do školky pofrčí.