Jste zvědavý na prezidentské volby? Připomeňte si čtyři nejlepší filmy o slavných prezidentech

Jelikož kandidatura na nového prezidenta České Republiky je v plném proudu, určitě nezaškodí si připomenout ty prezidenty, kteří v historii zásadním způsobem ovlivnili fungování své země nebo i celého světa.

1. Kandidát (1972, USA)

Tento film se nevěnuje konkrétní historicky známé prezidentské postavě, nicméně určitě se vyplatí, aby se na něj zaměřili všichni nadšenci do politici, a nejen oni. Film Kandidát je zajímavou sondou do politického dění voleb, předvolebních kampaní, slibů a korupce. Robert Redford v hlavní roli skutečně září a upřímné charisma z něj tryská na každém záběru.

Kandidát

2. Barry (2016, USA)

Životopisný film z produkce Netflix, který se zaměřuje na život prvního černošského prezidenta USA, Baracka Obamy. Mapuje jeho dospívání, život na vysoké škole a problémy spojené s jeho původem. V roli Baracka Obamy se představil Devon Terrell.

3. Lincoln (2012, USA/Indie)

Abraham Lincoln byl 16. americký prezident, který zásadně ovlivnil historii USA. Není divu, že se dočkal hned několika filmů, věnovaných jeho osobě. Film z roku 2012 pohlíží na Lincolnův osobní život i politickou kariéru, během které zásadně pozměnil situaci ohledně otroctví napříč Amerikou.

4. Havel (2020, Česko)

A samozřejmě v našem seznamu nesmí chybět film o českém prezidentovi, konkrétně o Václavu Havlovi, který je jednou z nejvýraznějších postav české politiky. V hlavních rolích zde září Viktor Dvořák a Aňa Geislerová. Film má své kritiky i fanoušky, ale rozhodně by neměl ujít vaší pozornosti, pokud chcete dostat kvalitně zpracovaný životopis Václava Havla s vynikajícím hereckým obsazením.

Havel

Filmů zabývající se osobnostmi prezidentů je nespočetné množství. Tohle je pouze výřez těch, dle mého, zajímavějších kousků. Uvidíme, zda se v roce 2023 dočkáme takového prezidenta, o kterém se jednou budou točit také filmy. Ale kdo ví? Možná se toho dočká i náš současný prezident Miloš Zeman. 

Amazonský prales v ohrožení

Takto by se dalo popsat několik pár týdnů, kdy lidé na Instagramu sdíleli hořící Amazonský prales, který je jedním z posledních zachovalých ekosystémů na světě.

Pro ty, kteří pořád netuší, Amazonský prales se nachází na severu Jižní Ameriky. Je veliký, jeho plocha zabírá přes 5 miliónů kilometrů čtverečních. V politické mapě jej najdeme přes státy Brazílie, Kolumbie, Peru, Ekvádor, Bolívie, Guyana, Francouzká Guyana a Surinam. Již dříve se řešily problémy s vykácenými stromy. Amazonský tropický deštný prales je velmi důležitým místem pro zachování zde žijící fauny a flóry. Prales reprezentuje více než polovinu tropických deštných lesů světa.

Les je označován za zelené plíce planety. Dnešní stromy vážou ještě více oxidu uhličitého než dříve, takže další z důvodů, proč se o toto území starat.
papoušek v pralese

Samozřejmě je tu pestrá fauna. Z těch menších živočichů jsou to třeba Pralesničkovití. Pod jiným názvem šípové žáby. Jedinci jsou jedovatí, Indiáni žijící v Americe je chytají a jedem si potírají šípy, kterými zabíjí potravu. Pavouky – sklípkany tu najdeme taky. Krásní babočkovití motýli či papoušci všech barev.

Z těch větší to je Jaguár americký. Pohybuje se u vody a s překvapením rád plave. Je to jeden z největších druhů kočkovité šelmy, před ním jsou už jen lev a tygr. Ukari šarlatolící je jeden z téměř ohrožených druhů v Amazonském pralese. Na seznam byl zařazen už v roce 2004. V pralese najdeme i Anakondu velkou.

Ať není řeč jen o zvířatech, v Amazonském pralese žije přes 60 kmenů, které jsou bez kontaktu s lidmi a život zde si vybrali dobrovolně.
amazonský prales

Ještě máte nějaké pochybnosti o záchraně tohoto neskutečně krásného místa? Kouř ohně byl vidět až z vesmíru a později se fotografie objevily na internetu. Až 23. srpna brazilský prezident Jair Bolsonaro podepsal dokument, v kterém umožní nasazení armády, která se o oheň postará. Přesto dokument má trvat jen měsíc. Pomoc nabídl i americký prezident Trump.

Tak držím palce naší Zemi, aby se z toho dostala, a doufám, že až budeme číst tento článek, bude vše zase v pořádku.

Zeman v nemocnici aneb co vyvolala prezidentova „rekondice“

Hrad minulý týden oznámil plánovanou „rekondici“ prezidenta Miloše Zemana. Nejvýraznější stránkou věci je samotný fakt prezidentova čtyřdenního pobytu v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. To, že je Zeman ve velmi špatném zdravotním stavu se proslýchá už velmi dlouhou dobu (i mimo tzv. pražskou kavárnu, byť je její definice stále záhadou a použití tohoto výrazu začíná víc zesměšňovat jeho uživatele než údajné „členy“).
most v Praze
Zejména na sociálních sítích se tak rozmohly spekulace o prezidentově skutečném zdravotním stavu a nasnadě bylo srovnání s někdejšími Havlovými pobyty v nemocnici a z nich vyplývajícími úvahami o nevhodnosti setrvávání v úřadu. Proč se ale Hrad odmítá k věci postavit čelem? Co je na tom, že je Zemanovi 75 a má zdravotní potíže, ať už jsou jakékoli podstaty? Současný výsměch na sociálních sítích není ani tak mířen na osobu prezidenta jako takovou, ale na zastírání a mlžení informací, které tak lze snadno přirovnávat k dění kolem Fidela Castra či Vladimíra Putina (zde si nelze nevšimnout specifických forem vládnutí obou mužů). Pokud by Hrad uveřejnil pravdivé a jasné informace, byla by těch, kteří by se Zemanově zdravotnímu stavu vysmívali, jen hrstka, protože by se jednalo o pouhé hyeny.
 stetoskop a tlakoměr
Spoustu komentátorů (z řad profesionálů i občanů na sociálních sítích) zaujal pojem „rekondice“. S pomocí slovníku si mnozí našli význam slova a začali sarkasticky (a to zcela oprávněně) komentovat celou situaci. Šumperská nemocnice se k řetězové reakci přidala a na svém twitterovém účtu uveřejnila trefný text s nabídkou rekondičních pobytů pro zdravé pacienty. Vzhledem k vyjádření hradního mluvčího Ovčáčka, podle něhož je prezident zcela zdráv, a přesto byl na čtyři dny hospitalizován, se jedná o vtipnou glosu. Tragikomickou kauzu ukončil sám Ovčáček tím, že reagoval na příspěvek šumperské nemocnice pomocí poměrně agresivně znějícího tweetu, v němž označuje chování nemocnice za etické a vyzývá ministra zdravotnictví Vojtěcha k reakci. Nemocnice se dalším příspěvkem omluvila s tím, že se jednalo o vtip…a ten smazala.
 
Shrňme si tedy celou situaci: Zeman potřebuje pobyt v nemocnici, jeho mluvčí to směšně a nedůstojně tutlá a nemocnice ve strachu maže své příspěvky. Hra o důstojnost, demokracii a svobodu slova jako by se opět stupňovala.