Krása

 Každá z nás se chce líbit. Slyšeli jste ale o tom, že v Jižní Koreji je povinností se do práce líčit? Líčí se ženy i muži. Muži samozřejmě nepoužívají oční stíny, řasenku a další, ale často se snaží zakrýt kruhy pod očima a další nedokonalosti. Je ale faktem, že se líčí převážně muži v pozicích, kde musí reprezentovat a také herci či zpěváci. Všeobecně se líčení do práce považuje za součást dobrého vychování – nikdo se nemusí dívat na škaredý obličej. Ano, takto to bylo odůvodněno.
 I přes to, že na plese je hezký make-up žádoucí a upravený vzhled do práce je také důležitý (byť u nás se muži většinou nelíčí), jsou situace, kdy by krása měla jít poněkud stranou.
Make-up
 Narážím na články, kde jsou ukázány celebrity těsně po porodu s dokonalým make-upem. Ale myslím, že každá žena, která někdy porodila, by mi mohla potvrdit, že i když do porodnice přijedete nalíčená jako Marilyn Monroe, po pár hodinách kontrakcí vypadáte jako Marilyn Manson. Rozhodně ne jako modelky z předních stránek magazínů. Přesto se profily na sociálních sítích plní fotkami celebrit s dokonalým líčením a novorozencem v náručí. Popravdě nechápu, že po hodinách porodu myslí vůbec na něco jiného než na dítě.
Krásné oči
 Také se ale objevují články, kde jsou vyfoceny matky, které leží v porodnici, jejich dítě se dere na svět a ony se líčí. Spousta lidí je haní a obviňuje z toho, že svoje dítě ohrožují. Já na to mám ale poněkud jiný názor. Tyto matky se totiž sotva líčí kvůli povrchní kráse. Než se žena po prvních kontrakcích otevře dost na to, aby mohla porodit dítě, může uplynout mnoho hodin, kdy je žena v bolestech a chce se nějak odreagovat. Některé si čtou, jiné sledují televizi. Některé ženy mají ale zálibu v líčení a odreagují se nejlíp právě tím.
 Zkrátka nelze všechny házet do jednoho pytle. Je asi na každém z nás, kdy už se nám krása zdá zbytečná a kdy ji už považujeme za žádoucí.

Objevte krásy Helsinek

Kudy do Helsinek

Do Helsinek se nejsnáze dostanete letadlem. Z České republiky do Finska létají několikrát denně přímé lety, a zpáteční letenky se dají pořídit pod tři tisíce korun. Lety odlétají z pražského letiště Václava Havla a přistávají na letišti Vantaa, odkud se pak do centra Helsinek pohodlně dopravíte vlakem či autobusem. Pokud nemáte letadla v lásce, je zde ještě možnost jet autobusem do estonského Talinnu a odtud se dopravit lodí do Helsinek.
 

Doprava po Helsinkách

Helsinky jsou rozděleny na několik dopravních zón. Jedna dopravní zóna pokrývá centrum Helsinek, druhá předměstí, a další zóny pak zasahují do celé oblasti jižního Finska. Pokud plánujete v Helsinkách pobývat pouze pár dní, nejvýhodnější možností je koupě několikadenní jízdenky pro danou zónu. Tato jízdenka vás pak opravňuje k používání všech dopravních prostředků v dané lokalitě. Pokud se máte v plánu zdržet po delší dobu, možná budete chtít zvážit pořízení místní cestovní legitimace, na kterou se dá nahrát měsíční, čtvrtletní či roční kupon. V přepočtu vyjdou tyto kupony výrazně levněji než jízdenky na jednotlivé dny, takže je-li váš pobyt dlouhodobější, kupon se rozhodně vyplatí. A pokud si chcete připadat jako opravdový Fin, půjčte si kolo. Po městě je skvělá síť cyklostezek, pronájem kola je laciný, a prohlídka města ze sedla kola je rozhodně nezapomenutelná.
 

Ubytování

Helsinky jsou velkoměsto, ve kterém seženete ubytování v jakékoli cenové kategorii, od luxusních hotelů po motely. Ceny ubytování v centru v hotelech se pohybují v řádech tisíců za noc, ale Helsinky nabízejí i mnoho cenově přijatelnějších variant. Hostely jsou obvykle umístěné v centru, jsou čisté a moderní a nabízejí ubytování za pár stokorun na noc. Jen vám nesmí vadit spát s více lidmi v jedné místnosti. Jste-li dobrodružnější povahy, můžete také vyzkoušet couch-surfing nebo Airbnb.
 panorama Helsinek

Jídlo

Když se řekne Finsko, většině lidí se vybaví zejména vodka a lékořice. Finská kuchyně je ale mnohem bohatší. Finové milují sladké a kávu, a obojího si dopřávají v bohaté míře (což vysvětluje zdejší zálibu ve sportu). Typické finské sladkosti zahrnují „munki“, plněné koblihy s polevou, „pulla“, skořicové šneky, všechny představitelné druhy čokolády a samozřejmě lékořici ve všech podobách, včetně čokolády plněné lékořicí. Pokud jde o další typická jídla, tak Finové milují žitný chléb, mořské plody (doporučuji zajít si na ně přímo do helsinského přístavu), brambory a kořenovou zeleninu. Při ochutnávání budete mít pocit, že se vám v ústech potkává Skandinávie s východní Evropou, což celkem dobře odpovídá charakteru celé země. A pokud jde o alkohol, tak vodka samozřejmě vede, ale kromě toho mají Finové rádi i piva, a to včetně těch českých. Zasteskne-li se vám tedy po zlatavém moku, stačí jen zajít do nejbližší večerky. Dejte si ovšem pozor, ve Finsku je prodej alkoholu zakázán mezi desátou večer a desátou ráno, tak ať nezůstanete na suchu. 
 
 

Jazyk

Finština je nádherný jazyk, který se naneštěstí pro cizince nepodobá ničemu, co známe. O trochu lépe je na tom druhý oficiální jazyk Finska, švédština. Pokud tedy dojde na luštění instrukcí, zkuste najít instrukce ve švédštině, někde tam pravděpodobně budou. Navíc, skoro každý ve Finsku mluví velmi dobře anglicky, takže pokud se zeptáte kohokoli na instrukce, pravděpodobně vám budou schopni pomoci. Navzdory tomu, co se povídá, je většina Finů velmi přátelská a ochotná.
Helsinská katedrála 

Co dělat v Helsinkách

Helsinky jsou překvapivě bohaté na památky a další zajímavosti. Vyjmenovat je všechny by si žádalo samostatný článek, ale naše oblíbená místa jsou Suomelinna, Sibelius monument, Fazer továrna na čokoládu a Kiasma muzeum. Suomelinna je malý ostrůvek na který se z Helsinek dostanete lodí. Dříve to bývalá námořní základna, sloužící k obraně přístavu, dnes je to oblíbené výletní místo. Na místě si můžete prohlédnout zbytky opevnění, ukázku původní finské architektury, zajít si do muzea či si udělat piknik na pobřeží. Jakmile se vrátíte, můžete se rovnou vypravit na pláž a k památníku hudebního skladatele Sibelia. Budete překvapeni, ale v Helsinkách se skutečně nachází písčitá pláž, na které snadno zapomenete, že jste ve Finsku. Kupte si zmrzlinu, posaďte se na písek, pozorujte racky a nechte myšlenky plynout. A pak se vypravte ke stříbrnému památníku a udělejte si piknik v rozlehlém parku.
 Sibelius v Helsinkách
Pokud jste si někdy chtěli připadat jako Karlík v továrně na čokoládu, teď máte možnost. Fazer továrna na čokoládu stojí na kraji města, a rozhodně stojí za čtyřicet minut v autobuse. Na místě se pravidelně konají prohlídky v angličtině, které vás seznámí s historií výroby čokolády ve Finsku. Na svou minulost a současnost je firma náležitě pyšná, a návštěvnické centrum je překrásné. Plus, což je asi největší bonus, na konci prohlídky vás čeká neomezená ochutnávka všech produktů firmy. Jakmile se přejíte čokoládou, můžete nasytit svého ducha prohlídkou muzea moderního umění KIasma. Umístěné přímo v centru, muzeum nabízí tematické výstavy současného umění, a velmi dobře vybavený designový obchod. A pokud chcete ušetřit, naplánujte si návštěvu na první pátek v měsíci, kdy je vstup zdarma.
 

Co si přivézt z Helsinek

Co si pořídit na památku? Kromě výše zmíněného, tedy jídla a pití, se rozhodně projděte po finských obchodech s oblečením a doplňky. Finové mají skvělý vkus, a většina věcí v obchodech je vkusná a praktická. Finové si libují v základních barvách, jako je šedá, bílá, modrá a černá, ale o to více si dávají záležet na doplňcích a kombinacích.