Je zaručená mzda 2021 dostatečná?

Základním systémem, který je v současné společnosti zaveden, je, že za vykonanou práci dostane člověk od zaměstnavatele odměnu v podobě peněz. Ty následně může směnit za potraviny či jiné zboží, které ke svému životu potřebuje, či je jednoduše chce.

Samozřejmě se to zdá jednoduché, avšak je třeba říci, že je nutné zajistit, aby ona částka, kterou zaměstnanec dostane, byla taková, aby si za ni mohl koupit vše, co k životu potřebuje. Za tímto účelem je minimální mzda, která udává nejmenší možnou částku, kterou musí zaměstnanec za svou práci dostat, bez ohledu na vykonávanou profesi.

penize1

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že je vše v pořádku. Ovšem pouze za předpokladu, že je daná minimální mzda dostatečná, tedy dost vysoká na to, aby z ní člověk mohl (byť nijak luxusně) žít. Zkrátka, aby měl dost na to, aby si mohl koupit dostatek základních životních potřeb.

Vzhledem ke stále rostoucím cenám, a to nejen za zboží, ale i za energie, je však nutné se ptát, zda je současná zaručená mzda 2021 dostatečně vysoká na to, aby splňovala výše uvedené požadavky. Může tedy dnes člověk, který pobírá minimální mzdu, s penězi vyjít, pokud se uskromní?

penize2

Bohužel, odpověď je, že ve většině případů nikoliv. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, například na tom, zda je v domácnosti sám, případně kde bydlí. Je totiž jasné, že například v Praze budou ceny poněkud vyšší, než někde na malém městě či na vesnici. To se týká především nájmů, ale lze sem zařadit i běžné produkty.

Řešením by samozřejmě bylo minimální mzdu zvýšit. A je pravdou, že se tak vždy jednou za pár let děje, aby se vyrovnala inflace. Avšak častější zvyšování naráží na odpor majitelů firem, kteří by museli dávat větší podíl ze zisku a mzdy.

Je tedy dobré, pokud nebudete shánět práci za minimální mzdu. Raději si najděte takovou, která vám zajistí dostatek peněz na živobytí. Rozhodně si to zasloužíte.