K čemu potřebujeme výstružníky


Výroba válcových otvorů patří k nejstarším strojírenským obráběcím procesům. Kdybychom se vás zeptali, jak byste zhotovili takový otvor do kovového obrobku, případně do dřeva nebo betonu, zřejmě byste se svou odpovědí neváhali a ihned byste odvětili, že je k tomu zapotřebí vrták. Docela obyčejný válcový dřík se dvěma protilehlými břity, z nástrojové oceli, případně s naletovanými destičkami ze slinutých karbidů pro vrtání kamene a betonu.

valivé ložisko

S vrtáky se seznamují již malé děti a některé si s nimi i hrají, když vytahují svým otcům nářadí https://www.hornbach.cz/cms/cs/cz/sortiment/pristroje_naradi_dilna.html z dílenského stolu. Starší děti školou povinné pracují s vrtáky ve školních dílnách a vrták je také nástroj, který berou do rukou učni a studenti středních odborných strojírenských škol. A právě strojaři se seznamují i s tím, jak zhotovit otvor ještě přesnější, hladší a kruhovitější. Tam totiž nevystačíte s obyčejným vrtákem, ale musíte na to jít jinak.

strojírenská výroba

Chcete-li docílit zhotovení přesnějšího otvoru, nejprve jej vrtákem pouze předvrtáte, a následně výrobu otvoru dokončíte výhrubníkem a výstružníkem. Oba typy těchto nástrojů jsou již mnohem sofistikovanější, mají také více břitů, a čím více břitů po obvodu nástroje, tím přesnější vedení v obrobku a zároveň dokonalejší otvor po rozměrové i geometrické stránce.

Výhrubník a stavitelný výstružník patří mezi speciální nástroje ve strojírenských provozech, tedy zejména ve výrobě, ale i v údržbě, a nesetkáte se s nimi v běžném prodeji v hobby marketech. Je to také z toho důvodu, že s těmito nástroji zhotovujeme jen specifické výrobky, určené v první řadě pro pohyblivé součásti různých strojů a mechanismů. Jsou to například spalovací motory dopravních prostředků, v nichž se pohybuje kliková hřídel a písty, a kde přesnost výroby je zde na prvním místě ze zcela zjevných důvodů. Obyčejný vrták by tu zkrátka příliš neuspěl.