K jakému účelu slouží geotextilie pod bazén

Pokud máte zahradu, pak vás jistě napadlo, že by nebylo špatné postavit tam bazén. Ideálně nějaký velký a zapuštěný, ve kterém budete moci s rodinou strávit horké letní dny. Tato myšlenka se vkrádá zvláště, pokud máte děti.

Avšak není to tak jednoduché, jak se zdá. Jistě, dnes existuje mnoho firem, které bazény nejen prodávají, ale jsou ochotny vám m (samozřejmě za poplatek) je přivézt a dokonce i namontovat, a to včetně těch zapuštěných.

bazen9

Přitom si možná všimnete, že se do vykopané a upravené jámy nejprve vloží geotextilie pod bazén. Obvykle se jedná o černý, nepropustný materiál, který navíc po dokončení všech úprav není ani vidět a snadno lze zapomenout, že jej tam vůbec máte. Přesto se jedná o poměrně zásadní věc. Proč?

Faktem je, že půda je neustále v pohybu. Ať už vinou eroze či živočichů, kteří v ní žijí, jako jsou krtci, žížaly, mravenci, nejrůznější hmyz a další. Ti všichni se tam volně pohybují, skryti našim zrakům. Navíc zde máme kořeny rostlin, které bojují o své místo a živiny v půdě.

bazen10

Tyto všechny činnosti uvádějí zem do pohybu. Snadno se tak může stát, že na váš bazén některý z těchto tvorů narazí. Nebo při prorážení své cesty odstrčí ostrý kámen právě na váš bazén. Jaké by byly následky, si lze jen domyslet.

Pro zvědavého krtka, myš či již zmíněný ostrý kámen by nebyl příliš velký problém stěnu bazénu prorazit. Ta je koneckonců dělaná tak, aby sice ustála tlak půdy, ale především aby pomáhala udržovat teplotu vody.

Proto je potřeba dát pod ni krycí vrstvu, která ji ochrání. Geotextilie je dostatečně pevná na to, aby dokázala odradit zvědavého zvířecího návštěvníka a aby ji nepropíchl ani ostrý kámen. Pomáhá také stabilizovat okraje a snímá určitou část tlaku ze stěny bazénu.

Je tedy vidět, že se jedná o veskrze užitečnou věc, kterou vynechat by bylo jen k vaší škodě. Pokud tedy budete stavět bazén, rozhodně ji tam dejte. Věřte, že neprohloupíte.