Maca peruánská je adaptogenní rostlina

Víte, co je Maca?

Když se o někom nebo o něčem řekne, že je to „pořádný macek“, máme na mysli něco velkého, objemného, masivního. Maca peruánská je naopak svým vzrůstem velmi drobná rostlinka, takže rozhodně to žádný „macek“ není, ale zdání klame. Ve skutečnosti patří obsahem živin k nejbohatším rostlinám na celém světě. Tím největším „mackem“ je u Macy peruánské kořen.

peruánské Andy

Maca do kořenového balu ukládá obrovské množství cenných látek, aby s nimi vystačila pro přežití v podmínkách skutečně velmi drsných. Roste totiž v peruánských Andách, velmi vysoko, kde je extrémně řídký vzduch, a kde vanou ledové vichry. Jiné rostliny by tu během krátké doby zahynuly.

Tamní obyvatelé využívají tuto bylinku již velmi dlouho a považují ji za opravdu cenný zdroj látek, přínosných pro lidský organismus zejména v těžkých životních obdobích, jako jsou různé psychické i fyzické choroby a stavy vyčerpání. Maca peruánská se řadí do kategorie bylin s názvem „adaptogeny“, kam právem patří např. Ženšen korejský, Eleuterokok (Sibiřský ženšen), Ashwagandha, Rozchodnice růžová nebo Kotvičník zemní.

kořeny adaptogenních bylin

Adaptogenní rostlinky dovedou lidský organismus lépe připravit na stres, zvládat jej a postavit se mu, namísto abychom se mu poddávali a podléhali. Stresu je kolem nás dnes bohužel až moc a nejhorší je stres chronický, tedy dlouhodobě působící, zejména v rodinách či v zaměstnání, a ne vždy je snadné se jej střepat, vyřešit příčinu potíží, komunikovat s lidmi a dosáhnout nějakého úspěchu ve vzájemném dialogu.

Stres je i jedním z hlavních problémů v lidské sexualitě. Má mimo jiné i neblahý vliv na hladinu testosteronu, což může vést k potížím s erekcí a libidem. Ke zvyšování stresu a snižování testosteronu u mužů bohužel dochází i špatnou životosprávou a mimo jiné i nadměrnou konzumací kofeinových nápojů, protože kofein zvyšuje v těle hladinu stresového adrenalinu a kortizolu. Mnohem rozumnější je vyměnit kávu za nápoje či tablety s adaptogenními bylinkami.