Mapy v mobilu? Ano!

Na rozdíl od GPS v automobilu, máte díky aplikaci v mobilu mapy lokality, ve které se chcete pohybovat. Samozřejmě pokud jste se této záležitosti věnovali v přípravě na výlet a stáhli jste si balík map oblastí, ve kterých budete působit.

V této souvislosti si dejte pozor, abyste si stáhli mapy i sousedních oblastí. Mapa vám má pomoci především ve svízelných okolnostech. Pokud vás při turistice, třeba při přechodu hraničního hřebene, zastihne špatné počasí, budete možná muset sestoupit do oblastí, které pokrývá jiný balík map. Pokud jej nemáte stažený, jste v problému.

Do mobilu mapy!

K čemu tedy vlastně mapy v mobilu jsou a jak je využívat? Slouží k orientaci v terénu, jako každá jiná klasická mapa. Na rozdíl od papírových map, ale poskytne přesnou lokalizaci místa, ve kterém se zrovna nacházíte. Obvykle se jedná o modrou tečku. Pokud mapy otevřete, chvilku počkejte, až vás zaměří všechny tři družice, které váš mobil k lokalizaci používá. K urychlení a k upřesnění lokalizace se snažte nemít nad sebou žádnou překážku. Tou může být i hustý les, ale hlavně mám na mysli skalnatý masiv s kolmou stěnou, nebo převis.

Pokud si nejste jisti, kterým směrem se ubíráte, lokalizujte si svou pozici. Až se vaše tečka na mapě ustálí, popojděte deset, dvacet metrů plánovaným směrem. Hned poznáte, kterým směrem se pohybujete. Toto, je velice užitečná zkouška.

Vyzkoušejte si funkce předem

Hodí se vám hlavně v případě, že se pohybujete mimo značené trasy, nebo v situaci, kdy z nějakého důvodu si potřebujete zkrátit cestu neznačenou lesní stezkou. Tady vždy existuje možnost, že nezvolíte správnou odbočku. Zmýlit se, zvláště v případě, kdy jste unaveni, zkazí se počasí, začne v lese velice silně řádit vítr, může být velice nepříjemné, někdy i osudné. Naučte se používat a využívat všechny funkce map v mobilu, dřív, než se vydáte na nějakou vážnou túru. Ne nadarmo se říká, že ten kdo je připraven, není překvapen.