Naučte děti hospodařit s penězi

Vést děti k finanční gramotnosti bychom měli už od malička. V dnešní době se na to klade důraz a je důležité, aby do budoucna uměly s penězi vhodně zacházet. Zkušenost je samozřejmě nepřenositelná a nejlepší je, když si dítě co nejdříve zkusí vlastní peníze vydělat a vidí, co si za ně může koupit.
Co můžete zkusit už s malým batoletem? Už od malička mu vysvětlujte, proč táta chodí do práce, co vše se musí platit za peníze. Možná to ještě tolik nedokáže pochopit, ale brzy bude vědět, že nic není zadarmo. Děti berte na nákupy, aby viděli, že za jídlo a další věci se platí.
peníze babičky
Pravděpodobně už tady se bude setkávat s tím, že na vše, co bude chtít, nebudete mít peníze a bude se to muset naučit respektovat. Seznamte je s bankomatem, ale vysvětlujte, že ten stroj nevyrábí penízky „jen tak“ sám od sebe.
S batoletem je nejlepší učit se hrou. Můžete si doma hrát na obchod, děti to milují. Připravte si zboží a peníze nebo jejich nějaký ekvivalent. Pokud už dítě umí základní počty do desíti, můžete ho nechat vybírat s omezeným rozpočtem.

Nechte dítě hospodařit s kapesným

Když dítě začne chodit do školy, dávejte mu kapesné. Počítejte s tím, že za začátku s tím asi nebude umět vhodně hospodařit. Ideální interval je dát mu nízkou částku jednou týdně, nikoliv jednou měsíčně. Raději nespoléhejte na to, že si na prvním stupni koupí za peníze svačinu nebo lístek na autobus. Nechte mu spíš drobné na nějaké dobroty a vším potřebným ho vybavte.
prase na peníze
Větší dítě by již mělo spolu s penězi dostat i víc zodpovědnosti. Dejte mu peníze s tím, že musí myslet i na nějakou povinnost, kterou si musí zaplatit. Nechte ho brzy vydělat peníze, ať vidí, že to není lehké. Ať si na něco šetří i samo, nekupujte úplně vše, co chce. Když ho necháte nějaké peníze vydělat nebo si musí našetřit z kapesného, naučí se peněz a věcí víc vážit. Dítě, které z toho už má rozum, můžete seznámit s rodinným rozpočtem. Ukažte mu, jaké jsou příjmy, jaké jsou výdaje, co všechno platíte, kolik vám zbývá. Vysvětlete, že je důležité si peníze i spořit, zároveň vysvětlete problematiku půjček a jak se člověk může snadno zadlužit.
Veďte svoje dítě k finanční gramotnosti a nemusíte se jednou bát, že bude dělat neuvážená finanční rozhodnutí.