Tablety s aktivním chlórem a multifunkční tablety 3 v 1

Chlorová tableta je určena k dezinfekci bazénové vody. Vyrábí se ve dvou základních druzích, které se liší rychlostí a průběhem chemické reakce tablety s vodou. Prvním typem je rychlorozpustná tableta, samotný název napovídá, že dochází k okamžitému uvolnění chlóru do vodní lázně a tím vzniká tzv. šokové chlorování. Druhý způsob aplikace chlóru se provádí za pomoci stabilizátoru. Ten uvolňuje chlór do vody postupně a brání jeho rychlému odpařování vlivem slunečního záření a teplé vody, která reakci s tímto plynem značně urychluje.

molo

Multifunkční tableta triplex

Tablety s více funkcemi jsou obohaceny dalšími aktivními chemickými látkami, které desinfikují a zkvalitňují bazénovou vodu. Jedná se především o algicidní přípravky pro likvidaci vodních řas, a tzv. vločkovače. Ty mají za úkol vodu zjasnit, aby byla pro koupání více atraktivní, a zároveň seskupit drobné nečistoty do větších celků, které zachytí filtrace. Záleží ovšem na výrobci, většina tablet má sice vločkovací a algicidní přípravky v sobě zabudovány, na trhu jsou ale i producenti, kteří slogan „tři v jedné“ používají pouze jako reklamní klišé. Nenechte se tedy ovlivnit jen reklamou a vždy si pozorně přečtěte složení výrobku.

Vícefunkční tablety do bazénu 3 v 1 rozpouští sloučeninu chlóru velmi pomalu, postupně, nikoliv šokem. Pomalým uvolňováním chlóru není voda v bazénu přechlorovaná a tudíž ani nezapáchá. Jedna tableta mívá hmotnost zpravidla 200 gramů a obsahuje 80 procent aktivního chloru. Jedná se o optimální prostředek pro dlouhodobou ochranu bazénové vody, doporučuje se aplikovat jej pomocí plováku, nebo umístit dávkovač před filtrační zařízení. Dezinfikovat vodu je nutné průběžně po celou dobu letní sezóny.

Hlavní výhodou triplexových tablet je tedy více prostředků pro zajištění optimální kvality vody v jednom kusu bazénové chemie. Kromě těchto speciálních výrobků jsou novinkou na trhu také přípravky, které navíc obsahují regulátory pH vody a upravují i její tvrdost – těmto tabletám se říká „pět v jedné“.

lehátka

Dávkování tablet

Výrobce doporučuje na každých 25 – 30 kubíků vody aplikovat jednu tabletu. Ta by měla pokrýt optimální desinfekční účinek po dobu zhruba jednoho týdne. Takto ošetřená voda má koncentraci chlóru přibližně 0,3 mg na 1 litr. Ta se ovšem mění v závislosti na intenzitě slunečního záření, na teplotě vody, na využívání bazénu, na množství mechanických nečistot v bazénu, např. listí a stébel trávy.