Věnujte konstrukci schodiště pozornost i kvůli bezpečí

Schodiště https://www.kmkdesign.cz/schodiste-schody je překrásný architektonický prvek již odnepaměti, stačí si prohlédnout starověké amfiteátry a monumentální kamenné budovy, které na vás dýchnou svou nezaměnitelnou atmosférou. Tu si však můžete vytvořit i doma některým z mnoha typů řešení a uspořádání schodových schodnic.

žena na schodišti

Aby bylo bezpečné

Schodiště vám stavební technik nebo architekt navrhne takové, jaké si budete přát, a možná vám i doporučí z výběru to, které bude pro vás jak esteticky vhodné, tak i praktické a bezpečné. Bezpečí schodů v domě se opírá o několik zásad a mohli bychom si je tu v krátkosti připomenout:

dům se schodištěm

Šíře schodnic a sklon schodišť – dva základní segmenty bezpečnosti těchto řešení. Čím prudší je sklon, tím větší úskalí tu vznikají, což je nežádoucí zejména pro malé děti a osoby v seniorském věku nebo obecně hůře pohyblivé. Zapamatujte si, že raději pozvolnější sklon a více schodů, než naopak. A každá schodnice by měla být dostatečně široká, aby se po ní dobře našlapovalo každému, jak dětem, tak dospělým.

Točité schody nebo ty přímé – přímá schodiště bývají nejbezpečnější, o tom není pochyb a je to dáno těmi schodnicemi, které jsou všechny stejně široké, a jsou mezi nimi i shodné rozestupy. Problematičtější je to u schodů spirálových, kde se schodnice zužují, a kde byste s tím měli počítat ještě před výstavbou. Měli byste také vědět, jak budete z místností stěhovat např. nábytek, protože právě spirálovým schodištěm nemusí projít.

Chůze po schodech je zdravější, než po rovině – to vám potvrdí kdejaký fyzioterapeut. Namáhají se tím svaly hýždí i nohou, lépe se posiluje svaloviny chodidla, která vytváří příčnou i podélnou klenbu. Pravidelná chůze po schodišti je jedním z bodů, které byste měli pro své zdraví dělat každý den, stačí jen pět, deset minut chůze nahoru a dolů denně a brzy to sami na sobě pocítíte.