Vosy umí lidi potrápit

Vosy určitě znáte. Vyskytují se v naší přírodě docela hojně, a pokud někde venku necháme chvíli ležet něco sladkého, nejspíše se dočkáme jejich návštěvy, poletovaly-li tyto právě poblíž. Protože vosy sladkému jednoduše neodolají.

To, že jsou vosy na sladké, by nás samo o sobě ještě nemuselo nijak vzrušovat. Když jim to chutná, ať si to užijí. Zbytky, se kterými se tyto klidně spokojí, přece nebudeme postrádat, a i kdyby nám upily třeba z načaté limonády nebo ujedly ze zákusku, svět by se nezbořil, protože vzhledem k jejich velikosti a spotřebě nepřijdeme o mnoho. A vlastně i to jejich bzučení bychom bez problémů akceptovali, protože nejsme my lidé pro tento druh hmyzu potravou a tento nás tudíž úmyslně neobtěžuje.

vosy na květech

Jenže navzdory tomu se netěší vosy u lidí právě velké oblibě. Ba nejsou oblíbené snad u vůbec nikoho. Leda tak nějací ti sadaři či zahradníci je berou na milost, protože jim opylují květy a spolu s dalším hmyzem se tak starají o budoucí úrodu. A nejsou oblíbené především proto, že mají i žihadlo. A cítí-li se ohroženy, neváhají ho použít i proti nám lidem coby zbraň. A na rozdíl od včel tak mohou učinit i opakovaně. A pokud je tedy my lidé nějak vylekáme nebo v nich vyvoláme pocit ohrožení, nečekají, až se jim omluvíme a rozumně si to vysvětlíme. Rovnou bodají, což vyvolává v nejlepším případě nepříjemné svědění. A u alergických lidí to může mít i daleko katastrofálnější následky, stejně jako v případě bodnutí do jazyka, po němž hrozí otok a udušení se.

vosa na talíři

A proto se my lidé držíme od vos raději dál. Pokud to jde. A když to nejde proto, že se nám takové vosy usídlí v naší bezprostřední blízkosti, musíme se začít zabývat tím, jak vyhubit vosy ve zdi nebo na jiném místě, kde si vybudují své hnízdo.

A pokud se těchto chceme zbavit, měli bychom vsadit na odbornou pomoc. Abychom měli jistotu, že to bude účinné a také že se během likvidace nedočkáme toho, čeho se u takových vos nejvíce obáváme. Tedy poštípání.