Vůně parfému

Parfém ženy používaly již v samotném starověku. Však zcela prvotní zmínky o parfému pochází již z doby čtyři tisíce let před našim letopočtem. A právě ve starověku byly vůně nepostradatelným doplňkem pro různé obřadní rituály. Nejvíce používanou esencí v té době byla myrha, růže, jasmín, bazalka či kadidlo.
 skleněná láhev
Ve středověku Arabové vyráběli dokonalé a zcela podmanivé vůně. Prostřednictvím křížových výprav se poté parfémy dostaly do Evropy. Okamžitě byl zaznamenán intenzivní nárůst oblíbenosti a zásluhou Evropanů došlo k dalšímu ojedinělému vývoji. V té době velká popularita byla u parfemovaných rukavic, které náležely coby módní trend v sedmnáctém století. Jednalo se samozřejmě o dobu, kdy nebyl až natolik kladen důraz na hygienu, nicméně pro někoho parfém byl náhradou místo mýdla. Teprve o pár let později se stal módním doplňkem.
 citron na větvi
Největší rozmach byl v devatenáctém století, kdy byla jedna z největších produkcí a bádání v rámci nových druhů parfémů využívajících chemicky vonné látky. Díky chemii nebylo omezení při výrobě jen na přírodní ingredience. Zcela prvotním parfémem kombinujícím vonné látky v přírodní i umělé podobě pocházel z dílny vonného mága Aimé Guerlaina. Stalo se tak v roce 1889.
 
Rozdělení vůní aneb co je parfém
 
Vůně se liší podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice. Zbytek je pak zastoupen koncentrovaným lihem. Množství dané vonné esence má vliv na intenzitě vůně i na délce působení, tj. jak dlouho parfém na jedinci vydrží.
 
Nejvíce intenzivní neboli nejvýraznější je parfém, kde je podíl vonných látek zastoupen v rozmezí dvacet až čtyřicet procent. Slabší verze je v podání parfémové vody, kde se nachází okolo dvanácti až patnácti procent vonné látky. Parfémová voda má okolo sedmi až dvanácti procent vonných látek. Nejméně má kolínská voda a to zrhuba okolo čtyř až šesti procent.
 dámský parfém
Jak vybrat vhodný parfém?
 
Jedná se samozřejmě o velmi individuální záležitost, neboť každá žena má jiný vkus, je originálem. Parfém je možné vybrat jedině vyzkoušením. Stejně tak vše se odvíjí od pižma a to má každý jedinec samozřejmě jiné. Proto není divu, že stejný parfém na každé ženě voní trochu odlišně.