Vyměňte palety dřevěné za plastové

O existenci dřevěných přepravních palet ví snad každý, dají se z nich zhotovovat i různé užitné předměty, zejména nábytek, a tak mají na trhu stále své opodstatnění. Pro výrobu nábytku rozhodně, ovšem pro přepravu některých nákladů je zde několik sporných momentů. Proč raději vyměnit dřevěné přepravní palety za plastové palety?

Plast má vyšší nosnost – speciální plastové palety https://www.schoellerallibert.com/cz/produkty/plastove-palety/ mají vyšší nosnost, než výrobky tohoto typu z dřevěného masivu. Například deklarovaná nosnost dřevěných europalet jsou dvě tuny, zatímco plastová paleta o stejných rozměrech (1200mm x 800mm) unese až pět tun.

dřevěná paleta

Nenasává vodu, olej, mazut, kyseliny a další látky – dřevo je velmi nasákavé, uvědomíte si to zejména tehdy, polijete-li jej vodou. Palety ze dřeva tedy mohou do sebe snadno vtáhnout různé tekutiny na bázi vody, jako je špinavá voda z kaluží, odpadní voda z kanalizačního potrubí, nafta, různé anorganické i organické kyseliny, např. šťávy z ovoce apod. Plastové palety nemají tendenci reagovat s kapalinami tak, jako dřevo.

euro paleta

Nepůsobí na něj mráz – plast je odolnější vůči působení mrazu hlavně v kombinaci s vlhkostí, pokud totiž zaprší a v noci klesne teplota pod nulu, vodou nasáklé dřevo může zmrznout a vznikající led může materiál i poškodit. Nic takového u plastu nehrozí.

Není ohrožen plísněmi a hnilobou – dřevo rádo přijímá i hnilobu a plísně a po delší době to může znamenat i zkázu pro takové výrobky. Ponecháte-li delší dobu dřevěné přepravky venku na dešti a při vyšší vlhkosti, za příznivých teplot může materiál rychle degradovat. Plast je vůči plísním a hnilobám netečný.

Lépe se čistí a desinfikuje – vyčistit dřevěnou paletu od šmíru nebo zeminy je takřka nemožné, s plastovými paletami je snazší práce, zbavíte je nečistot tlakovou vodou s čisticím přípravkem a mnohem lépe se tento materiál i desinfikuje.