Zeman v nemocnici aneb co vyvolala prezidentova „rekondice“

Hrad minulý týden oznámil plánovanou „rekondici“ prezidenta Miloše Zemana. Nejvýraznější stránkou věci je samotný fakt prezidentova čtyřdenního pobytu v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. To, že je Zeman ve velmi špatném zdravotním stavu se proslýchá už velmi dlouhou dobu (i mimo tzv. pražskou kavárnu, byť je její definice stále záhadou a použití tohoto výrazu začíná víc zesměšňovat jeho uživatele než údajné „členy“).
most v Praze
Zejména na sociálních sítích se tak rozmohly spekulace o prezidentově skutečném zdravotním stavu a nasnadě bylo srovnání s někdejšími Havlovými pobyty v nemocnici a z nich vyplývajícími úvahami o nevhodnosti setrvávání v úřadu. Proč se ale Hrad odmítá k věci postavit čelem? Co je na tom, že je Zemanovi 75 a má zdravotní potíže, ať už jsou jakékoli podstaty? Současný výsměch na sociálních sítích není ani tak mířen na osobu prezidenta jako takovou, ale na zastírání a mlžení informací, které tak lze snadno přirovnávat k dění kolem Fidela Castra či Vladimíra Putina (zde si nelze nevšimnout specifických forem vládnutí obou mužů). Pokud by Hrad uveřejnil pravdivé a jasné informace, byla by těch, kteří by se Zemanově zdravotnímu stavu vysmívali, jen hrstka, protože by se jednalo o pouhé hyeny.
 stetoskop a tlakoměr
Spoustu komentátorů (z řad profesionálů i občanů na sociálních sítích) zaujal pojem „rekondice“. S pomocí slovníku si mnozí našli význam slova a začali sarkasticky (a to zcela oprávněně) komentovat celou situaci. Šumperská nemocnice se k řetězové reakci přidala a na svém twitterovém účtu uveřejnila trefný text s nabídkou rekondičních pobytů pro zdravé pacienty. Vzhledem k vyjádření hradního mluvčího Ovčáčka, podle něhož je prezident zcela zdráv, a přesto byl na čtyři dny hospitalizován, se jedná o vtipnou glosu. Tragikomickou kauzu ukončil sám Ovčáček tím, že reagoval na příspěvek šumperské nemocnice pomocí poměrně agresivně znějícího tweetu, v němž označuje chování nemocnice za etické a vyzývá ministra zdravotnictví Vojtěcha k reakci. Nemocnice se dalším příspěvkem omluvila s tím, že se jednalo o vtip…a ten smazala.
 
Shrňme si tedy celou situaci: Zeman potřebuje pobyt v nemocnici, jeho mluvčí to směšně a nedůstojně tutlá a nemocnice ve strachu maže své příspěvky. Hra o důstojnost, demokracii a svobodu slova jako by se opět stupňovala.